BMS Recruits

BMS Scholar Athletes

BMS Photos

Selects TV

BMS Press Covergae









BMS Scholar Athletes

ABOVE: NCAA Coaches talk about the importance of Academics in the College Recruitment Process.

Established in 2010, the Burnaby Mountain Selects (BMS) Scholar Athlete Awards recognize academic achievement and on-field excellence for each scholastic year. To be eligible for this award, a student-athlete must have competed in the current summer or previous fall season of the BMS Elite Touring program and achieved an academic average of 80% or higher for the recently completed school year.

Eligibility Criteriatop

All school-based courses count towards the BMS Scholar Athlete Awards with the following minimum number of eligible courses used in calculating an athlete’s academic average:

IB/AP: All standard and higher level IB courses, and all AP courses, may be used in place of grade 12 courses.

Please note that student-athletes will be ineligible to receive a Scholar Athlete Award if they receive:

2012-2013 BMS Scholar Athletestop

Click HERE to download the official press release in PDF.

Name Hometown School Grad Year
Andrew Ablett West Vancouver, BC West Vancouver Secondary 2015
Stuart Ahara Surrey, BC AJ McLellan Elementary 2019
Mathew Alcorn Kelowna, BC KLO Middle 2017
Nicholas Alcorn Kelowna, BC Kelowna Secondary 2015
Drew Bannister Salmon Arm, BC Shuswap Middle School 2017
Jared Beaton Delta, BC Delta Secondary 2016
Erik Bjorklund North Vancouver, BC Handsworth Secondary 2016
Matthew Blanchard Kelowna, BC KLO Middle 2016
Brayden Brown Victoria, BC Dunsmuir Secondary 2017
Cade Brown Bellingham, WA Kulshan Middle 2018
Matthew Buchanan New Westminster, BC New Westminster Secondary 2016
Mackenzie Burns Burnaby, BC Burnaby Central Secondary 2016
Alyis Clark Bellingham, WA Sehome High 2014
Trey Cleemoff Shawnigan Lake, BC George Bonner Middle 2017
Chance Clymer Bellingham, WA Sehome High 2014
Trey Dergousoff Kamloops, BC David Thompson Elementary 2020
Ryan Dergousoff Kamloops, BC Westsyde Secondary 2017
Quinten Donaldson Nanoose Bay, BC Ballenas Secondary 2015
Erik Dozzi Port Moody, BC Moody Middle 2020
Alex Dozzi Port Moody, BC Moody Middle 2017
Kyle Dozzi Port Moody, BC Dr. Charles Best Secondary 2015
Josh DuMont Burnaby, BC St. Thomas More Collegiate 2016
Xenia DuMont Burnaby, BC St. Thomas More Collegiate 2015
Max Gerhardt New Westminster, BC New Westminster Secondary 2015
Cecilia Gillis New Westminster, BC St. Thomas More Collegiate 2015
Spencer Gillis New Westminster, BC Glenbrook Middle 2018
Brett Ginac Port Coquitlam, BC Citadel Middle 2018
Kat Gosselin Victoria, BC Spectrum Community 2014
Zander Gould Surrey, BC Erma Stephenson Elementary 2020
Johnnie Grais Nanaimo, BC Nanaimo District Secondary 2015
Lucas Greene Burnaby, BC Notre Dame Secondary 2016
Imat Grewal Mission, BC Ecole Mission Middle 2018
Tej Grewal Mission, BC Ecole Mission Middle 2017
Brydan Heisler Chilliwack, BC Sardis Secondary 2015
Andrew Hoemann Bellingham, WA Sehome High 2014
Alyssa Husband New Westminster, BC St. Thomas More Collegiate 2015
Parker Johnson Delta, BC Delview Secondary 2016
Dylan Kaminski Anmore, BC Heritage Woods Secondary 2016
Everett Kellner Port Coquitlam, BC Minnekhada Middle 2017
Trent Kellner Port Coquitlam, BC Minnekhada Middle 2018
Josh Kemp Coquitlam, BC Centennial Secondary 2014
Liam Kircher Penticton, BC Aberdeen Hall Preparatory 2014
Blake Larsen Surrey, BC Bothwell Elementary 2019
Jeremy Liew Surrey, BC Holy Cross High 2017
Connor Lovely Chilliwack, BC Sardis Secondary 2014
Jared Lynd Vancouver, BC Point Grey Secondary 2017
Liam Macdonald Coquitlam, BC Heritage Woods Secondary 2016
Liam MacDonald North Vancouver, BC Windsor Secondary 2016
Conor Manahan Victoria, BC Claremont Secondary 2015
Brenden Manahan Victoria, BC Dunsmuir Secondary 2017
Emily Manville New Westminster, BC New Westminster Secondary 2015
Mitchell McDole Maple Ridge, BC Samuel Robertson Technical 2014
Kieran McKay Richmond, BC R.A. McMath Secondary 2016
Billy McLaughin Port Coquitlam, BC Terry Fox Secondary 2014
Aidan Murphy Maple Ridge, BC Glenwood Elementary 2018
Travis Peterson New Westminster, BC Glenbrook Middle 2019
William Powley Port Moody, BC Moody Middle 2019
Chase Pretti-Pearsall Vancouver, BC Prince of Wales Secondary 2015
Kordell Primus Kamloops, BC St. Ann's Academy 2017
Taylor Quaife Duncan, BC Cowichan Secondary 2014
Carlie Robinson Port Coquitlam, BC Riverside Secondary 2014
Patrick Shoemay Surrey, BC Holy Cross High 2016
Kurtis Shum Vancouver, BC Point Grey Secondary 2016
Ryan Smith Port Moody, BC Moody Middle 2017
Matt Sobey Surrey, BC Pacific Academy 2014
Kevin Sobey Surrey, BC Pacific Academy 2019
Garrett Sorenson Bellingham, WA Whatcom Middle 2017
Brady Sprague Anmore, BC Moody Middle 2019
Quinn Stanhope Kelowna, BC Dr. Knox Middle 2016
Bowen Stauffer Surrey, BC Earl Marriott Secondary 2014
Harlowe Steele Coquitlam, BC Dr. Charles Best Secondary 2015
Mason Suppanz Kamloops, BC Brock Middle 2018
Samantha Thomson Coquitlam, BC Gleneagle Secondary 2015
Ethan Ticehurst Coquitlam, BC Como Lake Secondary 2016
Matti Toivola Sedro Woolley, WA Mt. Baker Junior High 2018
Ian Trevorrow Delta, BC Burnsview Secondary 2017
Rory Trevorrow Delta, BC Sunshine Hills Elementary 2018
Dakota Turgeon Bellingham, WA Sehome High 2015
Iain Varley New Westminster, BC New Westminster Secondary 2015
Cameron Way Port Coquitlam, BC Citadel Middle 2018
Evan Wray Port Coquitlam, BC Citadel Middle 2018
Chase Wright Surrey, BC Elgin Park Secondary 2017
Kaitlyn Yan Vancouver, BC Little Flower Academy 2014

2011-2012 BMS Scholar Athletestop

Click HERE to download the official press release in PDF.

Name Hometown School Grad Year
Andrew Ablett West Vancouver, BC West Vancouver Secondary 2015
Nick Bachmeier Surrey, BC Hazelgrove Elementary 2017
Drew Bannister Salmon Arm, BC Shuswap Middle School 2017
Liam Barwise Prince George, BC Kelly Road Secondary 2013
Logan Bebb Surrey, BC Surrey Centre Elementary 2018
Erik Bjorklund North Vancouver, BC Handsworth Secondary 2016
Matthew Blanchard Kelowna, BC KLO Middle 2016
Gordy Bowden Coquitlam, BC Dr. Charles Best Secondary 2015
Chandler Bradley Richmond, BC Matthew McNair Secondary 2014
Spencer Bromley Surrey, BC Earl Marriott Secondary 2013
Rhys Burnell Abbotsford, BC Yale Secondary 2012
Dylan Chand Coquitlam, BC Terry Fox Secondary 2015
Jean-Luc Chetner Penticton, BC Penticton Secondary 2013
Alyis Clark Bellingham, WA Sehome High School 2014
Kyran Clarke Port Coquitlam, BC Terry Fox Secondary 2013
Ryan Dergousoff Kamloops, BC David Thompson Elementary 2017
Alex Dozzi Port Moody, BC Moody Middle 2017
Kyle Dozzi Port Moody, BC Dr. Charles Best Secondary 2015
Taylor Dudlets Cloverdale, BC Adams Road Elementary 2017
Nicholas Estrada Bellingham, WA Bellingham High School 2013
Ty Ewen Cloverdale, BC George Greenaway Elementary 2018
Liam Feenan Delta, BC Immaculate Conception School 2017
Alex Friesen New Westminster, BC St. Thomas More Collegiate 2014
Niklas Friesen New Westminster, BC St. Thomas More Collegiate 2016
Connor Frost Port Moody, BC Dr. Charles Best Secondary 2015
Jordan Gabriele Burnaby, BC Notre Dame Secondary 2015
Max Gerhardt New Westminster, BC New Westminster Secondary 2015
Spencer Gillis New Westminster, BC Glenbrook Middle 2018
Brodie Gillespie Port Coquitlam, BC Terry Fox Secondary 2015
Justin Gillespie Port Coquitlam, BC Terry Fox Secondary 2013
Lucas Greene Burnaby, BC Notre Dame Secondary 2016
Sydney Hara Burnaby, BC Burnaby Central Secondary 2014
Carson Hemmerling-Rees Port Coquitlam, BC Kwayquitlam Middle 2016
Ryland Hemmerling-Rees Port Coquitlam, BC Terry Fox Secondary 2015
Andrew Hoemann Bellingham, WA Sehome High School 2014
Brad Hofmann Richmond, BC Robert McMath Secondary 2013
John Hofseth Coquitlam, BC Centennial Secondary 2015
Aiden Howard Surrey, BC Pacific Academy 2014
Evan Hunt Richmond, BC Robert McMath Secondary 2013
Gaby Jones New Westminster, BC New Westminster Secondary 2013
Anastasia Kalyta New Westminster, BC New Westminster Secondary 2014
Liam Kircher Penticton, BC Aberdeen Hall Preparatory 2014
Lyndon Knuttila Maple Ridge, BC Thomas Haney Secondary 2012
Jeremy Lashar Burnaby, BC Burnaby South Secondary 2013
Jordan Lewis Langley, BC Walnut Grove Secondary 2015
Shane Leyen Chilliwack, BC Sardis Secondary 2012
Connor Lovely Chilliwack, BC Sardis Secondary 2014
Erik Maas New Westminster, BC Glenbrook Middle 2017
Erika Mackenzie Delta, BC Delta Secondary 2013
Liam MacDonald North Vancouver, BC Windsor Secondary 2016
Conor Manahan Victoria, BC Claremont Secondary 2015
Jordan McKenzie New Westminster, BC St. Thomas More Collegiate 2014
Kieran McKay Richmond, BC Robert McMath Secondary 2016
Billy McLaughlin Port Coquitlam, BC Terry Fox Secondary 2014
Lauryn Moffat Vancouver, BC Burnaby Central Secondary 2014
Taylor Mori Surrey, BC Clayton Heights Secondary 2016
Nicolas Petrollini Burnaby, BC Notre Dame Secondary 2012
Travis Peterson New Westminster, BC F.W. Howay Elementary 2019
Matt Peterson Port Coquitlam, BC Riverside Secondary 2015
Gordie Phillips Port Coquitlam, BC Terry Fox Secondary 2014
Nicolas Pinter New Westminster, BC Lord Tweedsmuir Elementary 2018
Chris Pond Penticton, BC Princess Margaret Secondary 2012
William Powley Port Moody, BC Pleasantside Elementary 2019
Taylor Quaife Duncan, BC Cowichan Secondary 2014
Tanner Rennich Cranbrook, BC Mount Baker Secondary 2013
Ryan Robinson Surrey, BC Earl Marriott Secondary 2014
MacKenzie Rolland Surrey, BC North Surrey Secondary 2013
Patrick Shoemay Surrey, BC Holy Cross High School 2016
Kierran Smith Port Coquitlam, BC Riverside Secondary 2013
Ryan Smith Port Moody, BC Port Moody Middle 2017
Matt Sobey Surrey, BC Pacific Academy 2014
Quinn Stanhope Kelowna, BC Dr. Knox Middle 2016
Matt Stack Langley, BC Langley Secondary 2014
Bowen Stauffer Surrey, BC Earl Marriott 2015
Jordan Stroup Coquitlam, BC Dr. Charles Best Secondary 2012
Danita Stroup Port Coquitlam, BC Riverside Secondary 2013
Patrick Szabo Surrey, BC Holy Cross High School 2014
Alex Thomson Coquitlam, BC Gleneagle Secondary 2012
Ethan Ticehurst Coquitlam, BC Como Lake Middle 2016
Rory Trevorrow Delta, BC Sunshine Hills Elementary 2018
Torin Van Rheenen Port Coquitlam, BC Pitt River Middle 2016
Chelsea Weisgerber Coldstream, BC Kalamalka Secondary 2013
Corey Wong Vancouver, BC Britannia Secondary 2012
Jesse Worley Abbotsford, BC Yale Secondary 2013
Chase Wright Surrey, BC Pacific Heights Elementary 2017

2010-2011 BMS Scholar Athletestop

Click HERE to download the official press release in PDF.

Name Hometown School Grad Year
Ethan Anderson Kamloops, BC South Kamloops Secondary 2013
Erik Bjorklund North Vancouver, BC Highlands Elementary 2016
Gordy Bowden Coquitlam, BC Summit Middle 2015
Quinton Bradley Richmond, BC Matthew McNair Secondary 2011
Spencer Bromley Surrey, BC Earl Marriott Secondary 2013
Matthew Buchanan New Westminster, BC Glenbrook Middle 2016
Dylan Chand Coquitlam, BC Minnekhada Middle 2015
Kyran Clarke Port Coquitlam, BC Terry Fox Secondary 2013
Ben Davies Surrey, BC Fraser Wood Elementary 2016
Ryan Dergousoff Kamloops, BC David Thompson Elementary 2017
Domenico Sia Prince George, BC College Heights Secondary 2012
Kyle Dozzi Port Moody, BC Moody Middle 2015
Nicholas Estrada Bellingham, WA Bellingham High School 2013
Ty Ewen Surrey, BC George Greenaway Elementary 2018
Luke Fiorante Vancouver, BC St. George's School 2011
Niklas Friesen Surrey, BC Fraser Academy 2016
Jordan Gabriele Burnaby, BC Notre Dame Secondary 2015
Brodie Gillespie Port Coquitlam, BC Kwayquitlam Middle 2015
Hayden Goss New Westminster, BC New Westminster Secondary 2014
Lucas Greene Burnaby, BC Holy Cross Elementary 2016
Ryland Hemmerling-Rees Port Coquitlam, BC Kwayquitlam Middle 2015
John Hofseth Coquitlam, BC Summit Middle 2015
Robert Hofseth Coquitlam, BC Summit Middle 2017
Brad Hofmann Richmond, BC Robert McMath Secondary 2013
Aiden Howard Surrey, BC Pacific Academy 2014
Evan Hunt Richmond, BC Robert McMath Secondary 2013
Julian Infanti Coquitlam, BC Centennial Secondary 2014
Dylan Kaminski Anmore, BC Moody Middle 2016
Josh Kemp Coquitlam, BC Dr. Charles Best Secondary 2014
Will Kinnaird Port Coquitlam, BC Citadel Middle 2015
Liam Kircher Penticton, BC Aberdeen Hall Preparatory 2014
Lyndon Knuttila Maple Ridge, BC Thomas Haney Secondary 2012
Marcus Kwan Vancouver, BC Dr. Annie B. Jamieson Elementary 2016
Jordan Lashar Burnaby, BC Burnaby South Secondary 2012
Taylor Leger Lions Bay, BC Sentinel Secondary 2013
Max Leyen Chilliwack, BC Vedder Middle 2015
Shane Leyen Chilliwack, BC Sardis Secondary 2012
Connor Lovely Chilliwack, BC Vedder Middle 2014
Coleton Lundy Abbotsford, BC W.A. Fraser Middle 2017
Brandon Lupton Chilliwack, BC Sardis Secondary 2015
Liam MacDonald North Vancouver, BC Seymour Heights Elementary 2016
Aaron Madaisky Surrey, BC Holy Cross High School 2012
Kieran McKay Richmond, BC Tomekichi Homma Elementary 2016
Nicolas Petrollini Burnaby, BC Notre Dame Secondary 2012
Gordie Phillips Port Coquitlam, BC Terry Fox Secondary 2014
Cole Seidel Armstrong, BC Pleasant Valley Secondary 2012
Patrick Shoemay Surrey, BC Cloverdale Catholic 2016
Jordan Stroup Coquitlam, BC Dr. Charles Best Secondary 2012
Mark Sund Coquitlam, BC Queen of All Saints Elementary 2017
Nick Theobald Port Coquitlam, BC Terry Fox Secondary 2012
Alex Thomson Coquitlam, BC Gleneagle Secondary 2012
Ethan Ticehurst Coquitlam, BC Como Lake Middle 2016
Connor Walton Penticton, BC Princess Margaret Secondary 2014
Mitchell Walton Penticton, BC Princess Margaret Secondary 2012
Jesse Worley Abbotsford, BC Yale Secondary 2013
Cooper Yates Richmond, BC Steveston London Secondary 2015

2009-2010 BMS Scholar Athletestop

Click HERE to download the official press release in PDF.

Name Hometown School Grad Year
Justin Appels Burnaby, BC Byrne Creek Secondary 2012
Jonathan Bailey Richmond, BC Cambie Secondary 2012
Quinn Beavis Langley, BC H.D. Stafford Middle 2015
Alex Bodin Coquitlam, BC Montgomery Middle 2014
Bayne Bosquet Vernon, BC Kalamalka Secondary 2011
Quinton Bradley Richmond, BC Matthew McNair Secondary 2011
Spencer Bromley Surrey, BC Earl Marriot Secondary 2013
Matthew Buchanan New Westminster, BC Glenbrook Middle 2016
Rhys Burnell Abbotsford, BC Yale Secondary 2012
Dawson Campbell Burnaby, BC St. Thomas More Collegiate 2013
Mitchel Cavallarin Port Coquitlam, BC Terry Fox Secondary 2011
Dylan Chand Coquitlam, BC Montgomery Middle 2015
Kyran Clarke Port Coquitlam, BC Terry Fox Secondary 2013
Ben Davies Surrey, BC Fraser Wood Elementary 2016
Nicholas Estrada Bellingham, WA Bellingham High School 2013
Luke Fiorante Vancouver, BC St. George's School 2011
Sean Fitzsimmons New Westminster, BC Glenbrook Middle 2014
Niklas Friesen Surrey, BC Fraser Academy 2016
Andrew Gallant Coquitlam, BC Pinetree Secondary 2014
Brendan Gauthier Port Moody, BC Moody Middle 2014
Justin Gillespie Port Coquitlam, BC Terry Fox Secondary 2013
Connor Goodwin New Westminster, BC New Westminster Secondary 2011
Hayden Goss New Westminster, BC Glenbrook Middle 2014
Brad Hofmann Richmond, BC Robert McMath Secondary 2013
John Hofseth Coquitlam, BC Summit Middle 2015
Evan Hunt Richmond, BC Robert McMath Secondary 2013
Eric Kalmbach Delta, BC Richardson Elementary 2017
Dylan Kaminski Anmore, BC Moody Middle 2016
Jake Kemp Coquitlam, BC Port Moody Secondary 2010
Josh Kemp Coquitlam, BC Hillcrest Middle 2014
Will Kinnaird Port Coquitlam, BC Citadel Middle 2015
Lyndon Knuttila Maple Ridge, BC Maple Ridge Christian 2012
Parker Kump Langley, BC St. Catherine’s School 2015
Dylan Ladron De Guevara Port Coquitlam, BC Kwayhquitlum Middle 2014
Max Leyen Chilliwack, BC Vedder Middle 2015
Greg Lunde Port Coquitlam, BC Terry Fox Secondary 2014
Brandon Lupton Chilliwack, BC Vedder Middle 2015
Liam MacDonald North Vancouver, BC Seymour Heights Elementary 2016
Aaron Madaisky Surrey, BC Holy Cross High School 2013
Kieran McKay Richmond, BC Tomekichi Homma Elementary 2016
Jarek Olah Maple Ridge, BC Meadowridge School 2015
Nicolas Petrollini Burnaby, BC Notre Dame Secondary 2012
Marcus Quon Vancouver, BC Kitsilano Secondary 2012
Logan Rogers Spokane, WA Gonzaga Preparatory 2011
Brad Rowbotham Maple Ridge, BC Samuel Robertson Technical 2014
Eli Salama Coquitlam, BC Dr. Charles Best Secondary 2014
Cole Seidel Armstrong, BC Pleasant Valley Secondary 2012
Jalen Sekhon Surrey, BC Semiahmoo Secondary 2013
Patrick Shoemay Surrey, BC Cloverdale Catholic 2016
Conner Stroup Coquitlam, BC Dr. Charles Best Secondary 2013
Jordan Stroup Coquitlam, BC Dr. Charles Best Secondary 2012
Alex Thomson Coquitlam, BC Glen Eagle Secondary 2012
Kyle Toporchak Vancouver, BC False Creek Elementary 2016
Iain Vickars Burnaby, BC Burnaby South Secondary 2010
Mitchell Walton Penticton, BC Princess Margaret Secondary 2012
Tyler Wickett Delta, BC Delta Secondary 2011
Corey Wong Vancouver, BC Britania Secondary 2012